פחדים וחרדות

פחד וחרדה הם שתי תופעות שונות זו מזו

פחד:

מתעורר בעקבות  חשיפה לסכנה מוחשית מידית קיומית הישרדותית  מוצדקת. בראיה הסינית הפחד מתפרש כבהלה – בעקבות סיטואציה מפתיעה. הפחד  לפי הפילוסופיה הסינית הינו רגש ראשוני,  בסיסי המשויך לאלמנט המים ולאיבר הכליות. המים מניעים וזורמים, הכיוון מטה לפתחים התחתונים.

מים עומדים הם  מים עכורים וכבדים.
מים קופאים –משתקים, מכווצים…

"התנהגות המים ממחיזה את תגובתנו שלנו כשאנו חווים פחד". אנרגיה יינית עמוקה וראשונית. בפיזיולוגיה, הפחד מיצר דופק מהיר הזעה  מוגברת, קוצר נשימה, כאבי גב תחתון, חולשת ברכיים, ועוד…

הסממנים הפיזיולוגים במצבי פחד הם למעשה תוצר של מנגנון הישרדותי טבעי המכונה – "הלחם או ברח" Flight or Fight.

במצב כזה גופינו  נערך להתמודדות עם הסיטואציה  שנוצרה, תוך מינימום נזק לגוף . היכולת להתמודד עם הפחד בזמן אמת, לעבד אותו ולשחררו, תראה על אדם גמיש ויצרתי בעל יכולת הסתגלות מהירה וטובה.

חרדה:

לעומת זאת  משקפת תופעה רחבה יותר הקשורה לחשיבה-מודעת ולא מודעת. לפעמים תחושת חוסר השקט מלווה אותנו במשך שנים רבות, ורק בגיל מבוגר אנו נעשים מודעים אליה, ומודים בקול: "אני בחרדה".

בשונה מפחד, לא תמיד ניתן להצביע על מקור החרדה, היא אינה תחומה בסיטואציה נקודתית, אלא היא מכלול של דברים, ניסיון חיים כושל, מחשבות שחוזרות על עצמם.

חרדה מעוררת בנו תחושת לחץ ומתח, פוגמת באיכות חיינו, ופעמים רבות אף מונעות מאתנו לפרוץ קדימה אל עבר ההצלחה והגשמה העצמית.

יתרה מכך, גם לחרדה יש תסמינים פיזיולוגיים, כמו תחושת עייפות, כבדות בידיים וברגליים, תחושת חוסר שקט פנימי קושי נשמתי בעיקר בהכנסת אוויר.

חרדה יכולה  לגרום לנו לתחושת לחץ ולעשייה מרובה תוך אמונה כי אנחנו חייבים  להיות בשליטה על כל דבר בחיינו, דבר אשר גורם לנו למותשות, עייפות נפשית ופיזית.

אכן תחושת החרדה שולטת בנו ביד רמה, תחושת הבדידות והניכור, הקושי שלנו לשתף אחרים בחששות שלנו מקשים אף יותר.

חרדה בראיה הסינית:

הסינים האמינו כי אברי הגוף השונים (כבד, לב, טחול, ריאות וכליות) הם בעלי תפקוד פיזי ונפשי כאחד. כלומר מלבד התפקוד הפונקציונלי של האברים השונים, הם גם בעלי היבטים רגשיים ונפשיים.

כך למשל, הכבד מזוהה עם רגש הכעס, הריאות מזוהות עם רגש העצבות, ואילו הטחול עם רגש הדאגה. לפי השקפה זו, חרדה היא תוצר של חוסר איזון בין הכליות לבין הלב.

על מנת להשיג איזון בין השניים-נדרש אלמנט האדמה המקום המוכר והבטוח המזוהה עם הטחול. האדמה – הניצבת בין הלב לכליות מווסתת בין "חום הלב לבין ה"קור" של הכליות.

במובן הרגשי נפשי חום יתר של הלב עשוי לנבוע ממחשבות טורדניות, מהתלהבות יתר מצפיה רבה או מתזונה "מחממת"(כגון: מטוגנים או קפאין). כך למעשה נוצר מצב שבו מצד אחד אנו נרגיש חסרי מנוחה ושקט נפשי (כתוצאה "מחום הלב").

אך מצד שני אנו נחווה תחושת כבדות, עייפות ודיכאון (כתוצאה "מקור בכליות), שנלווים בדרך כלל לתחושת החרדה.

על סמך ניסיוני כמטפלת הוליסטית, הבחנתי בסיבות שונות לתופעת החרדה, אך דבר אחד משותף לרוב המקרים-חוסר הלימה בין האופן שבו אנו חיים את חיינו, לבין האופן שבו היינו רוצים לחיות אותם.

במילים אחרות – רבים מאתנו לא בהכרח חיים את החיים כפי שהינו רוצים לחיות אותם. ככל שגדל הפער בין הרצוי למצוי – אנו הופכים יותר ויותר לחסרי בטחון, ואנו חיים במתח נפשי, הבא לידי ביטוי בתופעות פיזיולוגיות כמו גלי חום, הזעות, קוצר נשימה, כאבים בגוף, כאב בגב תחתון וברכיים, ובכלל אנרגיה כללית ירודה.

טוב, אז איך מתמודדים?

כמה טיפים ממני אליכם להקלה במצבי חרדה:

  • לפני הכל – תעריכו ותאהבו את עצמכם.
  • לפני הקימה מהמיטה – בצעו תרגילי נשימה, חשיבה חיובית ודמיון מודרך.
  • הקפידו על סידור המיטה כל בוקר. (מיטה מסודרת חדר מסודר, ואתם מתחילים את היום ממקום מסודר.)
  • אל תשתתפו בשיחות רכילות "צהובות". (בזבוז אנרגיה, "שמחמם " לנו את הלב מהסיבות הלא נכונות)
  • תופפו קלות על גופכם – כך תעירו את תאי הגוף.
  • הקפידו לשתות מים.
  • הימנעו ממוצרי חלב.
  • הימנעו מצריכת עוגייה על הבוקר, לצד הקפה.

ובעיקר: תהיו טובים ועשו טוב – עם עצמכם ועם אחרים.

סוזי ציקורל  –  מטפלת מוסמכת ברפואה הסינית ורפלקסולוגית
נתנאל סבאג –  עריכה לשונית

*אין האמור לעיל מהווה המלצה או התוויה רפואית.

אהבת את המאמר?

שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק

מוזמנ/ת להגיב

גלילה לראש העמוד